W dzisiejszych czasach, sklepy internetowe stanowią ogromną część rynku e-commerce.

Jednak, aby sklep mógł odnieść sukces w internecie, nie wystarczy jedynie jego stworzenie. Konieczne jest także przeprowadzenie odpowiedniej optymalizacji SEO, aby sklep internetowy był łatwo znajdywalny przez potencjalnych klientów w wyszukiwarkach internetowych.

W dzisiejszym artykule przedstawimy 20 najlepszych praktyk SEO, które powinny być zastosowane w sklepie internetowym. Od kluczowych słów i meta tagów, przez treści na stronie i linkowanie wewnętrzne, aż po strategie content marketingowe i analizę danych - wszystko to przyczynia się do poprawy pozycji sklepu w wynikach wyszukiwania oraz zwiększenia ruchu na sklepie internetowym i sprzedaży. Dzięki zastosowaniu tych praktyk, sklep internetowy może zdobyć przewagę nad konkurencją i osiągnąć sukces w internecie.

 

1 Używaj słów kluczowy 

Podstawą każdego sukces sklepu internetowego w  SEO jest słowo kluczowe. Ciągle szukamy świetnych słów kluczowych, aby zwiększyć ruch na sklepie internetowym. Sekretem jest wstawienie tych właściwych słów kluczowych, które przyniosą najlepsze rezultaty. 

Narzędzia takie jak Moz, SEMrush, Ahrefs i Google Analytics to świetny sposób na zagłębienie się w świat SEO. Pozwalają one na analizowanie Google i innych wyszukiwarek, pomagają zrozumieć, czego ludzie szukają. Oznacza to, że możesz ustawiać kontekst swojej treści i nawet całego sklepu internetowego do swojego konkretnego rynku.

Co więcej, narzędzia tego typu pozwolą Ci zerknąć na słowa kluczowe, na które sklepy internetowe Twoich konkurentów są wyświetlane. Pamiętaj też, że słowa kluczowe konkurencji mogą nie działać dla Ciebie tak jak dla niech. Będziesz potrzebować strategii SEO, która działa dla Twoich odbiorców, produktów, usług.

Czy wiedziałeś, że obrazy też można wyszukiwać? Za pomocą tekstu alternatywnego (alt text). Gdy wrzucasz obraz na swój sklep internetowy, pamiętaj, aby dodać odpowiedni tekst alternatywny skupiony na słowach kluczowych. Więcej o obrazach umieszczanych w sklepie internetowym dowiesz się z naszego artykułu: “Wszystko o obrazach w sklepie internetowym ”.

Dzięki temu nie tylko pomagasz Google w wyświetlaniu Twojej treści potencjalnym klientom, ale także poprawiasz dostępność swojej strony w internetowej wyszukiwarce grafik.

 

2 Optymalizuj słowa kluczowe nagłówka

Skuteczne wykorzystanie tagów nagłówka może pomóc w wielu sposobach w poprawie SEO Twojego sklepu internetowego.

Nagłówki pomagają podzielić treść i nadać jej strukturę. To sprawia, że Twoje podstrony na sklepie internetowym są bardziej czytelne i przystępne do skanowania.

Pisanie silnych nagłówków może również pomóc Ci zdobyć wyróżnione fragmenty na Google. Umieszczenie Twojej treści na pozycji "0" na SERP Google to świetny sposób na uzyskanie kliknięć. Ważne jest, aby oprzeć nagłówki wokół powszechnych pytań użytkowników i dostarczyć solidną, zwięzłą i skupioną na użytkowniku odpowiedź pod spodem. Przestudiuj pytania, które zadają użytkownicy w sekcji "Również szukają" na Google lub korzystaj z narzędzi takich jak Answer the Public, aby dowiedzieć się, jakie pytania zadają ludzie w Twojej branży.

Słowa kluczowe nagłówka to także świetny sposób na wykorzystanie słów kluczowych bardziej ogólnie. Upewnij się, że Twoje słowa kluczowe w nagłówku są atrakcyjnie sformułowane i przyciągają uwagę.

 

3 Prowadź bloga na sklepie internetowym

Świetnym sposobem na zwiększenie ruchu na sklepie internetowym oraz poprawienie pozycji sklepu internetowego w wyszukiwarkach internetowych jest zaangażowanie ludzi z innych stron, do odwiedzenia Twojego serwisu. Możesz to łatwo osiągnąć, wykorzystując popularne i autorytatywne strony internetowe takie jak Twitter, Facebook, Instagram czy LinkedIn. Kluczem do zwiększenia ruchu, za pomocą tych stron jest publikowanie angażującej treści, która zainteresuje użytkowników i będzie poszerzać ich wiedzę, a w tym pomoże Ci blog na Twoim sklepie internetowym. Dzieląc się wartościowymi treściami zdobędziesz nowych użytkowników, a wyszukiwarki internetowe będą chętniej promować Twój sklep internetowy.

 

Czytaj więcej: Prowadzenie bloga na sklepie internetowym.

 

4 Utrzymuj świeżość swojej treści

Jedynym pewnym sposobem na zainteresowanie i utrzymanie swojej widowni jest przekonywująca treść. Wartościowa treść przyciągnie ludzi na Twój sklep internetowy i zachęci ich do powrotu na niego.

Zacznij od audytu sklepu internetowego, aby upewnić się, że treść na całym Twoim sklepie internetowym  jest aktualna. Sprawdź, czy są przestarzałe artykuły, niekonsekwentne przekazy i nieistotne tematy.  Usuń niepotrzebne strony lub zaktualizuj je.

Podlinkuj nową wartościową treść. To może pomóc, w ponownym zainteresowaniu osób, które widziały Twoje poprzednie materiały i przyciągnąć je ponownie do Twojego sklepu interetowego.

Dobrą praktyką jest kontynuowanie korzystania z wartościowej ale lekko już nieaktualnej treści, aktualizując ją. Na przykład, jeśli masz wspaniały wpis na blogu, który pokazał Twoją ekspertyzę i przyciągnął wielu czytelników, możesz ją rozbudować o nowo zdobytą wiedzę, nowe doświadczenia lub dostosowując do obecnie panujących trendów. 

Google uwielbia sklepy internetowe na których ciągle coś się dzieje, zresztą my ludzie tez.

 

5 Używaj prostych, przyjaznych wyszukiwarkom adresów URL

Nie ma jednoznacznej reguły dla najlepszej struktury URL. Adresy URL mogą się różnić w zależności od celu witryny.

Jednak najlepsza struktura adresu URL to taka, która jest prosta, logiczna, łatwa do zapamiętania i przekazuje znaczenie za pomocą użytych słów.

Upewnij się, że struktura adresów URL jest intuicyjna, dzięki czemu użytkownicy i wyszukiwarki mogą łatwo zrozumieć połączenia między różnymi stronami na Twoim sklepie internetowym. 

Dobrą praktyką jest używanie do budowania adresów URL jedynie znaków z alfabetu angielskiego. Odstępy między wyrazami wykonuj za pomocą myślnika. Staraj się nie używać dat, cyfr chyba, że wchodzą w skład nazwy  np. produktu. Zawsze unikaj znaków specjalnych, dużych liter oraz spacji.

 

6 Używaj protokołu HTTPS

HTTPS to bezpieczna wersja protokołu HTTP. Warstwa bezpiecznego gniazda (SSL) szyfruje komunikację między Twoją przeglądarką a sklepem internetowym, dzięki czemu nawet jeśli hakerzy przechwycą dane, nie będą w stanie ich odczytać.

HTTPS czyni Twój sklep internetowy bardziej wiarygodnym, ponieważ buduje zaufanie użytkowników - czują się oni bezpieczniej, dokonując zakupów za pośrednictwem swojej karty kredytowej, adresu i numeru telefonu.

Choć to zdanie wydaje się proste, tylko 69% wszystkich stron internetowych przekierowuje aktualnie na HTTPS.

Jeśli Twoja strona korzysta tylko z protokołu HTTP, prawdopodobnie tracisz potencjalnych klientów biegłych w technologii.

HTTPS jest także sygnałem rankingowym Google, które preferuje strony internetowe z SSL. 

Czytaj więcej: Bezpieczeństwo sklepu internetowego.

 

7 Uporządkuj organizację swojego sklepu internetowego

SEO polega na umieszczeniu przed Twoimi klientami najbardziej odpowiednich informacji. To następnie doceniają i klienci i wyszukiwarki internetowe.

Upewnij się, że Twój sklep internetowy jest intuicyjny, uporządkowana i przyjazna dla użytkownika. Jeśli nie jest, może to wprowadzać w błąd Twoich klientów lub stwarzać im problemy w obsłudze Twojego sklepu internetowego - efekt tego jest taki sam, klient ucieka do konkurencyjnego sklepu internetowego. 

Twoja strona główna powinna linkować do Twoich stron kategorii oraz do promocji i innych istotnych informacji. Następnie Twoje strony kategorii powinny linkować do stron produktów. Każda z tych stron powinna mieć dobrze zorganizowane wewnętrzne linki do powiązanych produktów.

Słowa kluczowe SEO powinny stanowić podstawę Twojego sklepu internetowego. Przeglądaj, czego ludzie szukają i dostosuj odpowiednio swoje tytuły produktów, kategorii i strony głównej, tytuły meta i adresy URL.

 

8 Dbaj o dobre wewnętrzne linkowanie

Prostą techniką SEO prowadzącą do lepszej optymalizacji sklepu internetowego jest wewnętrzne linkowanie.

Wewnętrzne linki prowadzą z jednej podstrony na domenie do innej podstrony na tej samej domenie.

Wewnętrznym linkowaniem może również pokazać Google, które podstrony są najbardziej autorytatywne na Twoim sklepie internetowym. Przykładowo, jeśli masz stronę kategorię, która mówi o akcesoriach dla psów i post na blogu, który mówi o konkretnym produkcie, np. szczotka do sierści, możesz odwołać się do tego artykułu na stronie głównej sklepu internetowego, aby sygnalizować hierarchię na Twoim własnym sklepie internetowym. To buduje autorytet w Twojej własnej treści.

Dobrze linkowany wewnętrznie sklep internetowy pomoże Google łatwo indeksować Twoją treść, co skutkuje poprawą pozycji w wyszukiwarce.

 

9 Optymalizuj obrazy

Bez względu na to, czy obraz jest ważny czy nie, istotne jest, aby zoptymalizować jego rozmiar, aby strony ładowały się szybko.

Jak to zrobić? Istnieją trzy kroki prowadzące do perfekcyjnie zoptymalizowanego obrazu:

  1. Dostosuj rozmiar pliku. Im mniejszy rozmiar pliku obrazu, tym lepiej. Zaleca się zmniejszenie rozmiaru obrazu bez utraty jakości. Dostępne są darmowe narzędzia do kompresji obrazów, takie jak TinyPNG, które ułatwiają ten proces.
  2. Używaj nowej generacji formatów obrazów jak np. webp.
  3. Dodaj tekst alternatywny. Tekst alternatywny jest opisem obrazu dla robotów wyszukiwarek, który pomaga zrozumieć, o czym jest dany obraz. Obraz powinien być powiązany z treścią, która jest na danej podstronie, dzięki czemu opisanie go odpowiednio i uwzględnienie słów kluczowych jest łatwe.

 

Czytaj więcej: Wszystko o obrazach w sklepie internetowym.

Czytaj więcej: Optymalizacja obrazów na sklepie internetowym.

 

10 Zadbaj o wersję mobilną sklepu internetowego

W ciągu ostatnich lat Google dokonało aktualizacji swojego systemu rankingowego wyników wyszukiwania, dając pierwszeństwo sklepom internetowym mobilnym przed ich odpowiednikami na komputerze.

Obecnie kluczowa już jest optymalizacja sklepu internetowego pod kątem urządzeń mobilnych, zarówno pod względem szybkości, jak i responsywności.

Prostym sposobem, aby sprawdzić, czy Twój sklep internetowy jest odpowiednio zoptymalizowana, jest skorzystanie z bezpłatnego narzędzia stworzonego przez Google.

Wejdź na stronę Google Mobile-Friendly. Wystarczy wpisać adres sklepu internetowego, a Google w ciągu kilku minut przedstawi szczegółowy raport. Raport poinformuje Cię, czy Twój sklep internetowy jest przyjazny dla urządzeń mobilnych oraz wskaże potencjalne problemy, które mogą wpłynąć na pozycjonowanie Twojego sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania Google.

 

11 Unikaj duplikowania treści

Duplikowanie treści polega na umieszczaniu identycznego tekstu na różnych stronach Twojego sklepu internetowego. Może to wynikać z chęci wyświetlenia tych samych informacji na innej stronie lub z przypadkowego powtórzenia tekstu. Bez względu na przyczynę, unikanie duplikowania treści jest kluczowe dla optymalizacji SEO w sklepie internetowym.

Najczęściej powielanym błędem w przypadku sklepów internetowych jest przydzielanie tego samego opisu podobnym produktom. 

Duplikowanie treści wprowadza zamieszanie w "crawlerach" Google'a - programach przeszukujących internet i oceniających strony internetowe. Kiedy te programy natkną się na tę samą treść dwukrotnie, nie wiedzą, która strona powinna być wyżej w rankingu. W rezultacie, żadna z tych stron może nie zostać sklasyfikowana.

Jeśli chodzi o duplikowanie treści z innych stron, sytuacja staje się jeszcze poważniejsza. Oprócz utraty pozycji w rankingu, można też stawić czoła zarzutom o plagiat.

Użycie narzędzia Copyscape może pomóc w identyfikacji duplikowanych treści przed ich publikacją.

 

12 Używaj znaczników schema markup

Większość webmasterów jest zaznajomiona z tagami HTML na swoich stronach. Zazwyczaj tagi HTML mówią przeglądarce, w jaki sposób wyświetlić informacje zawarte w tagu. Na przykład, <h1>Avatar</h1> mówi przeglądarce, aby wyświetliła ciąg tekstowy "Avatar" w formacie nagłówka 1. Jednak tag HTML nie dostarcza żadnych informacji na temat tego, co oznacza ten ciąg tekstowy - "Avatar" może odnosić się do ogromnie udanego filmu 3D, lub może odnosić się do rodzaju zdjęcia profilowego - co może utrudniać wyszukiwarkom inteligentne wyświetlanie istotnych treści dla użytkownika.

Schema.org dostarcza zbioru wspólnych słownictw, których webmasterzy mogą używać do oznaczenia swoich stron w sposób zrozumiały dla głównych wyszukiwarek - Google, Microsoft, Yandex i Yahoo!

 

13 Dodawaj na sklep internetowy treści większego formatu

Wskaźnik odrzuceń to miara angażującego charakteru Twojej treści na sklepie internetowym. Pokazuje, czy Twoja widownia przechodzi do innych części Twojego sklepu internetowego czy po prostu opuszcza ją po pierwszym spojrzeniu. Wskaźnik odrzuceń może mieć wpływ na Twoją widoczność w wyszukiwarkach. Innymi słowy, warto zadbać o to, by Twój sklep internetowy był interesujący i angażujący dla odwiedzających.

Najnowsze badania wykazały, że publikowanie treści długiego formatu (ponad 1000 słów) jest bardziej skuteczne w przyciąganiu i angażowaniu odbiorców.

Użytkownicy są bardziej skłonni do udostępniania długich artykułów, kiedy zawierają one wiele użytecznych i dobrze napisanych treści, nawet jeśli czytanie zajmuje więcej czasu. Dodatkowo czytelnicy muszą poświęcić więcej czasu na przeczytanie treści, spędzają więc więcej czasu na Twoim sklepie, co zmniejsza wskaźnik odrzuceń.

To wszystko mówi Google, że Twój sklep internetowy zawiera wartościową i angażującą treść, co z kolei zwiększa Twoją pozycję w ich wyszukiwarce.

 

14. Zadbaj o metaopisy na sklepie internetowym

Mimo że metaopisy nie mają bezpośredniego wpływu na Twoją pozycję w wyszukiwarce, pomagają zwiększyć CTR (click-through rate). Metaopis to krótkie podsumowanie, które pojawia się pod nagłówkiem Twojego sklepu internetowego w wynikach wyszukiwania.

Podsumowanie to umożliwia szybkie zapoznanie się z treścią Twojego sklepu i pomaga użytkownikom zdecydować, czy warto kliknąć w link.

Aby zoptymalizować swój metaopis, należy zapewnić, że jest on napisany w sposób jasny i przejrzysty. Słowa powinny być skierowane do użytkowników i zawierać zachętę do kliknięcia. Oferowanie specjalnych usług lub produktów może być dobrym sposobem na przyciągnięcie ruchu na Twój sklep internetowy.

 

15. Wykorzystuj email marketing

 

Email marketing otwiera linie komunikacji między Tobą, a Twoimi klientami. Możesz utrzymywać zaangażowanie ludzi, okresowo wysyłając e-maile z aktualizacjami, nadchodzącymi sprzedażami i informacjami promocyjnymi. Usługi marketingu i automatyzacji maili, takie jak np. Freshmail, mogą pomóc Ci w efektywnym planowaniu i realizacji kampanii mailowych.

Email marketing zwiększa też ruch na sklepie internetowym. Ruch jest czynnikiem rankingowym w oczach Google. Kiedy Twoje pozycje w rankingach słabną lub masz okres wolniejszej sprzedaży, email marketing może pomóc zrównoważyć te okresy. 

 

16. Wykorzystaj płatne promocje treści w socialmediach

Media społecznościowe są obecnie głównymi kanałami reklamowymi w internecie, świetną wskazówką dotyczącą SEO dla sklepów internetowych jest płacenie za reklamy na stronach mediów społecznościowych. Płatne reklamy na Facebooku, Instagramie, Twitterze lub Pinterestie mogą pomóc Ci dotrzeć do wielu osób na tablicach w ich mediach społecznościowych.

Na przykład na Facebooku możesz kierować swoje reklamy do precyzyjnych demograficznych grup odbiorców. Te reklamy mogą być zawężone do określonych wieków, promieni miejscowości i czasów ekspozycji.

Możesz również przetestować wydajność swoich postów, płacąc za ich wzmocnienie widoczności, aby sprawdzić, jak skuteczne będą reklamy.

Korzystanie z tych wskazówek może pomóc Ci zwiększyć znacznie ruch na sklepie internetowym.

 

17. Stwórz i prowadź kanał na YouTube

Po Google, YouTube jest jedną z najpopularniejszych stron na świecie. Aktywność na tej platformie może znacząco zwiększyć ruch na Twoim sklepie internetowym oraz zwiększyć Twoją widoczność.

Jednak zdobycie wyświetleń na YouTube nie jest łatwe. Popularność na YouTube opiera się bardziej na udostępnieniach od użytkowników niż na pozycjonowaniu w wyszukiwarkach. Aby odnieść sukces w Video SEO i zdobyć wyświetlenia, potrzebna jest kombinacja skutecznych badań słów kluczowych i użytecznych tagów, ale przede wszystkim świetnej, kreatywnej treści.

 

18 Zdobywaj linki zwrotne

Pewnie zastanawiałeś się nie raz, jak ważne są linki zwrotne? Odpowiedź brzmi: bardzo ważne. Można je traktować jak "głosy zaufania", które otrzymujesz od innych stron, które Google uważa za wiarygodne. Im więcej "głosów zaufania" ma Twój sklep internetowy, tym wyżej Google sklasyfikuje Twoją treść, ponieważ uważa Twój sklep internetowy za wartościowy. Istnieje wiele sposobów na pozyskanie linków zwrotnych, z różnymi poziomami sukcesu w zależności od kontekstu.

Zasadniczo możesz próbować budować linki zwrotne naturalnie lub zdecydować się na zlecenie budowania profilu linków firmie SEO.  Im więcej naturalnych linków Google wykryje, które wskazują na Twój sklep internetowy, tym lepiej.

 

19 Zoptymalizuj prędkość wczytywania się sklepu internetowego

Według Google, szybszy czas ładowania strony internetowej to jedno z ponad 200 czynników rankingowych, które bierze pod uwagę podczas oceny Twojego sklepu internetowego. Oznacza to, że optymalizacja Twojego sklepu internetowego dla jak najszybszego ładowania powinna na górze twojej listy rzeczy do zrobienia.

Dzięki narzędziom takim jak PageSpeed Insights lub Pingdom Speed Test, możesz łatwo sprawdzić, jak działa twoja witryna i dokonać odpowiednich zmian lub zlecić zmiany specjalistom. 

 

20 Stwórz mapę strony

Jednym z podstawowych celów każdej witryny jest pozyskiwanie dużej ilości ruchu organicznego. Ten ruch pochodzi głównie z wyników wyszukiwania w wyszukiwarkach internetowych.

Istnieje ponad 200 czynników rankingowych, które określają pozycję strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Jednak największym czynnikiem jest indeksowalność strony.

Jeśli Google nie może znaleźć strony w Internecie, nie może jej zaindeksować w wynikach wyszukiwania (SERP).

Mapy witryny ułatwiają robotom wyszukiwania Google znalezienie strony internetowej i jej indeksowanie w wynikach wyszukiwania SERP.

Zebrane wskazówki to więcej niż podstawa. Poradnik, przez który przebrnąłeś pomoże Ci w znaczący sposób zwiększyć ruch na sklepie internetowym. Dostosowanie się do wszystkich zaleceń z pewnością przybliżą Twój sklep internetowy do sukcesu. Do dzieła!

 

Dodatkowe artykuły które poszerzą Twoją wiedzę:

Zobacz: Pozycjonowanie sklepu internetowego

Zobacz: 10 sposobów na promocję sklepu internetowego