Zagadnienie często poruszane na forach lub event'ach, organizowanych przez najróżniejsze platformy sklepowe. Często poruszane jednak za późno. Jak zabezpieczyć swój sklep internetowy? Wersje platform internetowych chwili

wydania są jednymi z najbezpieczniejszych systemów działających w sieci. Tyczy się to zwłaszcza systemów opensource. Gdzie każdy ma wgląd, w kod źródłowy danej aplikacji i ma szansę wyłapać lukę w bezpieczeństwie. Błędy zgłaszane są do twórców danych platform, Ci z kolei zatykają dziury i wydają nowe wersje systemów. Tak działa cykl rozwoju danej aplikacji. Niektóre wydają aktualizacje częściej, niektóre rzadziej. Aktualny system aplikacji internetowej to kluczowy element bezpieczeństwa danego sklepu internetowego. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem to poprawność dodatkowych rozszerzeń. Często dochodzi do włamań na sklepy internetowe oraz na strony WWW, nie przez niezaktualizowany system, a nawet może być aktualny, ale przez wadliwe rozszerzenia zainstalowane czy to w sklepie czy to na stronie WWW. Wadliwość rozszerzeń to czynnik przed którym nie uchroni nas ani aktualny system, ani aktualne rozszerzenie. Dlatego ważną rzeczą jest sprawdzenie pochodzenia dodatków, pluginów, modułów przed instalacją ich na naszych serwerach.

Zobacz naszą ofertę dla sklepów internetowych

Istotna sprawą jest sam proces włamań na strony internetowe. Większość użytkowników, właścicieli stron czy sklepów internetowych myśli, że ich to nie dotyczy. Proces włamań w wyobrażeniach użytkowników systemów wygląda nieco inaczej niż w rzeczywistości. Wyobrażany jest jako ciężka praca hakera po drugiej stronie świata, który usilnie dąży do wykradzenia cennych danych, które znajdują się na serwisie. Większość stron firmowych nie przechowuje danych osobowych, oprócz danych firmy i treści udostępnionych dla wszystkich. Haker więc nie ma czego kraść, a tym bardzie walczyć z tego powodu z zabezpieczeniami serwisu.

W dzisiejszych czasach za masowe włamania na stronach internetowych odpowiadają maszyny nie ludzie. Ludzie jedynie programują maszyny, włączają je i zajmują się innymi rzeczami. Programy komputerowe zaś skanują sieć internetową w poszukiwaniu ofiar i gdy taką znajdą hakują ją. 

Jak to dokładnie działa? Nie ma idealnego systemu. Każdy ma jakieś luki pytanie kto je pierwszy znajdzie i jak je wykorzysta. Jeżeli mamy popularny system z luką bezpieczeństwa można już napisać program szukający stron, sklepów internetowych opartych na danym systemie, następnie sprawdza się czy dana luka występuje, jeżeli tak to dochodzi do włamania. Czynności prowadzące do włamania, dla każdej strony w danym systemie i danej wersji wyglądają tak samo. Jeżeli zlecimy to zadanie odpowiedniemu programowi. Jest w stanie w kilka godzin powtórzyć tysiące razy tę samą czynność dla tysięcy stron. W ten sposób mamy do czynienia z masowymi atakami hakerskimi. Twój sklep internetowy z niezałataną luką bezpieczeństwa zostaje przejęty przez maszynę w ciągu niecałej sekundy. Najczęściej przejęte serwisy nie są niszczone, zamieniane są w farmy linków, które odwołują do stron do których by nikt nie umieścił linka, lub stają się bazami do rozsyłania spamu i wirusów. Ma to swoje konsekwencje w marketingu.

Jak ustrzec się przed włamaniami?

  1. aktualizuj swój serwis, gdy tylko pojawi się aktualizacja platformy sklepowej
  2. możesz zainwestować certyfikat bezpieczeństwa ssl
  3. sprawdzaj pochodzenie rozszerzeń i ich wiarygodność
  4. sprawdzaj pochodzenie i wiarygodność szablonów
  5. miej zawsze aktualną kopię bezpieczeństwa swojego sklepu internetowego
  6. używaj trudnych haseł dostępowych