Co to jest konfigurator produktu? 

Konfigurator produktu to aplikacja internetowa pozwalająca użytkownikowi na tworzenie indywidualnego rozwiązania produktowego, ściśle dopasowanego do jego potrzeb. Konfigurator taki ma budowę o charakterze modułowej, my nazywamy to krokami, które użytkownik musi przejść aby złożyć kompletny wyrób. Poszczególne kroki konfiguratora produktów, mogą być rozmieszczone na osobnych stronach lub być ułożone obok siebie. Konfigurator produktu może pozwalać również na podgląd danej konfiguracji wyboru.  

Naszym zadaniem jest tworzenie konfiguratorów produktów, w taki sposób, aby każda konfiguracja była możliwa do wyprodukowania, w tym celu zbieramy wiele informacji klienta. Poszczególne elementy produktu łączymy kompatybilnością wzajemną, co oznacza że wybór pewnej opcji produktu wpływa na możliwość wyboru kolejnych.  

Wszystkie opcje w konfiguratorach produktów mogą wpływać na cenę danego wyboru w sposób ustalony z klientem. Może to być wpływ na cenę procentowy lub stały. Gotowy produkt można zamówić i zapłacić za niego. Właściciel strony otrzymuje informację w której ma zawarte wszystkie elementy składowe.  

Tworzenie konfiguratora produktów

Po co tworzy się konfigurator produktu? 

Konfigurator tworzy się najczęściej, w przypadku wytwarzania produktów na zamówienie, gdy chcemy dać możliwość klientowi wpływ na ostateczny kształt, wygląd danego wyrobu. Konfiguratory produktowe cieszą się coraz większą popularnością. W dobie popularyzacji sklepów internetowych, konfiguratory produktów pozwalają się wyróżnić sprzedawcy i jego ofercie, pozwalają klientom stworzyć własny, niepowtarzalny produkt. Zamówienia zbierane przez konfiguratory produktowe przechodzą zazwyczaj od razu do fabryk lub manufaktur.  

Konfiguratory produktowe pozwalają zaoszczędzić ogromną ilość przestrzeni na stronie. Klient nie musi przeglądać setek kombinacji podobnego wyboru tylko tworzy własną wersję.

Zalety konfiguratora produktu

Konfigurator produktów ma swoje wyjątkowe zalety, które wielu przypadkach stawiają go ponad sklep internetowy. Nie musisz się martwić czy umieściłeś  na sklepie internetowym wszystkie wersje swojego produktu. Ograniczenie kart produktów, wpływa pozytywnie na optymalizację sklepu internetowego. Nie oszukujmy się opis produktu na pewno by był taki sam w każdej wersji produktu to ma zły wpływ na pozycje w wyszukiwarce internetowej. Konfigurator produktu całkowicie rozwiązuje ten problem. 

Posiadając konfigurator produktów masz możliwość kontroli poszczególnych kroków i elementów składających się na danych krok. Możesz w każdym kroku dodawać, chować poszczególne opcje, zmieniać ich wpływ na cenę. Jest to bardzo plastyczna aplikacja.  

Jedną z największych zalet konfiguratora produktów to zautomatyzowanie całego procesu zamówienia. Produkty tworzone na zamówienie często mają specyfikację zależną od potrzeb klienta. Dobrym przykładem są konfiguratory okien. Tego typu konfigurator pobiera odpowiednie wymiary oraz dodatki do okna, rodzaje szyb, profili. Wszystko zostaje automatycznie podliczone, a klient może zapłacić za zamówienie. Kompatybilność daje gwarancję, że dane okno da radę wyprodukować.  

W normalnych warunkach potrzebowałbyś przedstawiciela handlowego, który by wszystko zaprezentował, wyliczył. Konfigurator wykonuje tę samą pracę tyle, że szybciej bez możliwości pomyłki i całą dobę

Zastosowanie konfiguratora produktu 

Konfiguratory produktów mają mnogie zastosowania w najróżniejszych branżach. Opłaca się go tworzyć gdy sprzedajesz tak naprawdę kilka produktów, ale każdy z nich ma wiele opcji dodatkowych. Przykłady: 

  • Konfigurator okien 

  • Konfigurator samochodu 

  • Konfigurator odzieży wytwarzanej na zamówienie 

  • Konfigurator obuwia  

  • Konfigurator sprzętu komputerowego 

  • Konfigurator ogrodzeń 

  • Konfigurator napędu do bram 

Oraz wiele, wiele innych. Jeżeli zastanawiasz się czy w twoim biznesie znajdzie się zastosowanie na konfigurator produktu, napisz do nas, my Ci przedstawimy możliwe rozwiązanie.

Koszt stworzenia konfiguratora produktu 

Koszt konfiguratora zależy od jego specyfikacji. Nie sposób podać jednolitą cenę, ponieważ generowanie jednego produktu zamkniemy w trzech krokach a innego w trzydziestu. W zależności od produktu specyfikacja poszczególnych kroków też jest bardzo zróżnicowana. 

Jeżeli jesteś zainteresowany stworzeniem konfiguratora produktu, prześlij nam na adres e-mail, opis tego co wytwarzasz.