Czym jest Woocommerce? Kiedy warto sięgnąć po tą wtyczkę dla Wordpress, a kiedy lepiej wybrać system stworzony od podstaw dla handlu w internecie?

Do budowy sklepów internetowych stworzono mnóstwo narzędzi. Mamy do dyspozycji wiele systemów wspomagających sprzedaż internetową, a dla nich tysiące gotowych rozwiązań rozszerzających ich funkcjonalność. Dzisiaj skupimy się na jednym z chętniej wykorzystywanych rozwiązań na polskim rynku e-commerce. Mowa o sklepach internetowych opartych na Woocommerce

 

Co to jest Woocommerce?

Woocommerce to rozszerzenie dla systemu zarządzania treścią Wordpress. Rozszerzenie to pozwala istniejącą stronę internetową wyposażyć w funkcjonalności sklepu internetowego. Woocommerce jak i inne platformy e-commerce do sprzedaży wykorzystuje bazę produktową, koszyk, narzędzia wyboru wysyłki oraz płatności. Funkcjonalność Woocommerce ocenia się na niską w porównaniu do wiodących platform sprzedażowych jak np. Magento czy Opencart. 

 

Tworzenie sklepu internetowego na Woocommerce

Głównym powodem dla którego Woocommerce jest tak popularny jest popularność samego systemu Wordpress oraz większa liczebność webmasterów budujących strony internetowe w oparciu o ten system. Większa liczba wynika z faktu iż Wordpress jest prostszy w obyciu od strony kodu i tej administracyjnej. Społeczność Wordpress również przewyższa społeczności powiązane z platformami e-commerce. Aby stworzyć sklep internetowy oparty na Woocommerce należy najpierw zainstalować sam system Wordpress, a następnie rozszerzenie Woocommerce. 

Kolejnym etapem tworzenia sklepu internetowego jest opracowanie jego szaty graficznej lub wykorzystać już gotowe rozwiązanie. Dla sklepów internetowych Woocommerce mamy spory wybór szablonów, choć możemy wykorzystać szablon dedykowany dla Wordpress + Woocommerce. Takie rozwiązanie wydaje się być bardziej kompleksowe i bardziej wydajne, choć najwydajniejsze efekty uzyskamy tworząc dedykowaną szatę graficzną dla sklepu internetowego, idealnie skrojoną do naszych potrzeb. Szata graficzna ma ogromny wpływ na prędkość wczytywania się sklepu internetowego, a to też jeden z czynników wpływających na ranking w Google

 

Kiedy warto wybrać Woocommerce?

Jest tylko jedna sytuacja kiedy powinniśmy sięgnąć po rozszerzenie sklepu internetowego Woocommerce. System ten powinniśmy wybrać gdy już posiadamy stronę internetową opartą na systemie Wordpress z zarejestrowanymi użytkownikami. Wtedy instalując rozszerzenie Woocommerce, w obrębie tej samej strony internetowej zaczyna działać sklep. Użytkownicy posiadający już swoje konta na stronie internetowej mogą z nich korzystać również na sklepie internetowym.

Należy jednak pamiętać, aby przed instalacją Woocommerce zrobić audyt aktualności całego systemu Wordpress, wraz z wszystkimi rozszerzeniami. Należy wykonać również audyt bezpieczeństwa rozszerzeń. Strony oparte na Wordpress są najczęstszymi ofiarami ataków hakerskich. Udane wtargnięcia na serwis odbywają się najczęściej przez niezaktualizowany system lub rozszerzenia dodatkowe lub nawet aktualne rozszerzenia ale z lukami bezpieczeństwa

Sklep internetowy gromadzi już dane wrażliwe. Wyciek danych może stworzyć wiele problemów jego użytkownikom oraz właścicielowi. 

Czytaj: Bezpieczeństwo sklepu internetowego

 

Kiedy nie powinniśmy wybrać Woocommerce?

Zdecydowanie nie powinniśmy sięgać po Woocommerce w przypadku gdy nie mamy strony internetowej lub sklep nie musi znajdować na istniejącej stronie internetowej. Otwierając nowy biznes w sieci zawsze powinniśmy sięgnąć po oprogramowanie, które zostało stworzone od podstaw dla sprzedaży internetowej. Wchodząc w nowy biznes ze sklepem opartym na Woocommerce to trochę tak jak kupić samochód kombi by przebudować go na kampera. W przypadku sklepu internetowego decyzja ta jest jeszcze bardziej logiczna jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, że najlepsze platformy e-commerce, stworzone dla handlu w sieci są za darmo, a ich wyjściowa funkcjonalność jest znacznie wyższa niż Woocommerce. 

 

Bezpieczeństwo Woocommerce

Wordpress sam w sobie jako system od kilku lat jest dość stabilnym i bezpiecznym tworem. Nie mniej dalej mamy do czynienia z aktualizacjami bezpieczeństwa. Zaniechanie ich może skutkować włamaniem.

Oprócz samego systemu musimy dbać o aktualność wszystkich rozszerzeń w tym samego Woocommerce. Rozszerzenia powinniśmy zdobywać z oficjalnej strony Wordpress od dostawców godnych zaufania ponieważ w większości przypadków to luka bezpieczeństwa rozszerzenia pozwala na udany atak hakerski. 

Sklep internetowy oparty na Woocommerce może być jednym z najbezpieczniejszych sklepów na rynku. Trzeba jednak w ten stan włożyć wiele pracy i uwagi by cały czas być na bieżąco z najnowszymi wersjami poszczególnych jego elementów. Jest wiele znanych sklepów internetowych, które korzystają właśnie z takiego rozwiązania jakim jest Wordpress z Woocommerce. 

 

Zalety Woocommerce

  • ilość webmasterów działających z Wordpress jest znacznie większa niż w przypadku platform e-commerce co czyni to rozwiązanie tańszym
  • możliwość taniej rozbudowy istniejącej strony internetowej o sklep internetowy
  • istniejący użytkownicy otrzymują dostęp do sklepu internetowego bez potrzeby tworzenia nowego konta

 

Wady Woocommerce

  • niższy poziom bezpieczeństwa, który nie zależy od samego rozszerzenia Woocommerce ale od całego systemu Wordpress oraz zainstalowanych w nim pluginów. 
  • niższa funkcjonalność wyjściowa w stosunku do systemów e-commerce
  • dużo słabsze dostosowanie architektury i interfejsu do handlu
  • konieczność instalacji systemu Wordpress przed instalacją WoocommercePodsumowując sklep internetowy powinniśmy oprzeć na Woocommerce gdy już posiadamy stronę z użytkownikami i chcielibyśmy dać im możliwość robienia u nas zakupów. Powinniśmy jednak sporo uwagi poświęcić na zagadnienia związane z bezpieczeństwem.