W ostatnim miesiącu mogłeś na naszym blogu dowiedzieć się o różnych metodach wysyłek, w sklepie internetowy.

Jeżeli jeszcze nie czytałeś artykułu zapraszam do lektury na stronie „Jakich metod wysyłki używać w sklepie internetowym”.

Dzisiaj omówimy metody płatności. Jakich metod płatności powinniśmy użyć w naszym sklepie internetowym, jakie są najpopularniejsze oraz jakie wybierają użytkownicy. W artykule zawarłem wyczerpujące informacje dotyczące metod płatności w sklepie internetowym, które pozwolą Ci na ścisłe dopasowanie Twojego sklepu internetowego do współczesnych potrzeb użytkowników robiących zakupy u Ciebie.

Spis treści:

Jakich metod płatności używać w sklepie internetowym?

Zaleca się używania przynajmniej czterech metod płatności, są nimi:

 1. błyskawiczne przelewy online

 2. płatność kartą

 3. tradycyjny przelewy

 4. płatność przy odbiorze przesyłki

 

Płatności online w sklepie internetowym

Najczęściej i najchętniej wybieranymi płatnościami online w sklepach internetowych są te umożliwiające przeprowadzenie transakcji online. Transakcje te umożliwiają najróżniejsi pośrednicy płatności. Wybierając pośrednika płatności dla swojego sklepu internetowego powinniśmy patrzeć oczywiście na prowizje oraz jego warunki, ale głównie jak zawsze powinniśmy patrzeć na klienta.

Płatność online powinna być szybka, bezproblemowa oraz budząca zaufanie w Twoim kliencie. Dlatego warto używać płatności online, które są już dobrze znane przez Twoich klientów. Płatności online to nie tylko błyskawiczne przelewy. Obecnie wymogi klientów są znacznie większe niż kiedyś. W warunkach polskich sklepów e-commerce, warto wybrać również pośrednika płatności który umożliwia jak największą ilość rodzajów płatności online. Płatności w formie błyskawiczny przelewów oraz kartami debetowymi to podstawa ale płatności BLIK są również popularne i co raz chętniej wybierane są przez użytkowników.

Podsumowując wybierając pośrednika płatności dla swojego sklepu internetowego powinieneś wybrać takie, które łapią jak największą grupę klientów. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie następujących metod płatności online:

 1. błyskawiczne przelewy online

 2. płatność kartą

 3. BLIK

 4. PayPal

Pierwsze trzy dostarczy Ci dobry pośrednik płatności internetowych. Konto PayPal założysz w 5 minut. Płatności PayPal to świetna furtka dla transakcji zagranicznych. Błyskawiczne przelewy, płatność kartą oraz BLIK nie obsłużą klienta z Niemiec. W Niemczech banki nie wydają kart debetowych. Aby płacić kartą w internecie, obywatel Niemiec musi posiadać osobną kartę kredytową. Płatność PayPal rozwiązuje ten problem.

Obsługa klienta od strony pośrednika płatności internetowych

Bardzo ważnym zagadnieniem jest to jak pośrednik płatności obsłuży Twojego klienta. Transakcja płatności powinna być odpowiednio zabezpieczona. Płatność internetowa powinna przebiegać sprawnie, a klient powinien otrzymywać odpowiednie powiadomienia o statusie transakcji.

Niedopuszczalną sytuacją są sytuacje podczas których, coś się zacina, użytkownik nie wie jak postąpić dalej. Wynik taki sytuacji zazwyczaj jest jeden. Klient porzuca płatność, koszyk i sprawdza czy stan konta się nie zmienił. Jeżeli klient wcześniej nie miał do czynienia z daną metodą płatności to statystycznie już raczej z niej nigdy nie skorzysta lub zrobi sobie długą przerwę od niej.

Przebieg płatności internetowej powinien samym sobą zapewniać klienta o profesjonalizmie oraz o bezpieczeństwie.

Jak powinna wyglądać płatność online?

 • powinna być odpowiednio szyfrowana

 • powinna być intuicyjna, prosta w obsłudze

 • klient powinien otrzymać odpowiedni komunikat oraz wiadomość mailową o statusie transakcji

 • płatność powinna przebiegać płynnie i sprawnie

 

Jakie płatności wybierają klienci?

Dzięki różnym badaniom i raportom, możemy dowiedzieć się jakie metody płatności są chętnie wybierane przez Polaków robiących zakupy w sklepach internetowych. Metodą płatności numer jeden są błyskawiczne przelewy online. Zwróć uwagę, że stosując wcześniej wymienione płatności łapiesz ogromną grupę klientów trafiając w jej preferencje.

1

Ranking metod płatności w sklepach internetowych

W poprzednim rankingu dotyczącym metod wysyłki w sklepach internetowych, ranking oparliśmy o opinie klientów poszczególnych firm kurierskich. Zadowolenie oraz ilość opinii dostępnych dla danej firmy były precyzyjnym obrazem jej jakości oraz popularności. W przypadku metod płatności nie mamy dostępu do takiego zestawienia i możemy się posiłkować jedynie naszą ankietą przeprowadzoną w roku 2020.

Oprócz tego do rankingu wykorzystamy punktację na styl naszego porównania platform dla sklepów internetowych. Wynik ten pozwoli nam na wyłonienie zwycięzcy - czyli najlepszego pośrednika płatności online dla sklepów internetowych. 

Zacznijmy zatem od popularności danej metody płatności. Popularność w tym wypadku bardzo dużo mówi o samej metodzie płatności. Dlaczego? Użytkownicy zazwyczaj korzystają intuicyjnie z prostych rozwiązań, z rozwiązań z który korzystają znajomi. Im bardziej popularne jest dane rozwiązanie tym użytkownicy sklepów internetowych bardziej im ufają  i chętniej daną metodę płatności polecają innym. Liderem w tym zestawieniu jest PayU, który swoją konkurencję zostawia daleko w tyle. Nie jest też tajemnicą, że to najczęściej pojawiająca się metoda płatności w sklepach internetowych.

 

2

 

Nazwa metody płatności

Wybór użytkowników

Punkty

PayU

56%

5

Tpay

18%

4

Przelewy24

15%

3

BlueMedia

7%

2

iMoje

4%

0

 

Prowizja od transakcji dla pośrednika płatności internetowej

Kolejnym ważnym czynnikiem rankującym jest jest prowizja pobierana przez dostawca metody płatności dla sklepu internetowego. Od niej zależy jak sprzedawca dużo zarobi sprzedając dany produkt. Prowizja oczywiście pobierana jest od kwoty transakcji, nie od marży sprzedawcy, którą narzucił na produkt. Poniższa tabela przedstawia wysokość prowizja pobieranych przez pośrednika płatności. 

 

Nazwa metody płatności

Prowizja

Punkty

PayU

2,3% 

0

Tpay

1,59% + 0,39zł

2

Przelewy24

1,9% + 0,30zł

1

BlueMedia

1,7%

3

iMoje

1,4%

4

 

Większość produktów w sieci posiada cenę powyżej 100zł, dlatego sprawiedliwie będzie pominąć dopłaty w wysokości 30 - 40 groszy do transakcji. Z tabeli można dowiedzieć się bardzo ciekawej rzeczy. Najpopularniejsza płatność wśród sklepów internetowych, oraz najchętniej wybierana płatność przez użytkowników pobiera najwyższą prowizję od sprzedawców. W tym zestawieniu najgorszym wyborem wydaje się być PayU, a najlepszym płatność iMoje z prowizją na poziomie 1.4%.

 

Opłata za wypłatę środków

Ważnym czynnikiem przy wyborze dostawcy metody płatności dla sklepu internetowego jest koszt wypłaty środków zgromadzonych z transakcji dokonywanych w sklepie internetowym. Dzisiaj koszty wypłat znacznie zmniejszyły się w porównaniu do czasów sprzed pięciu i więcej lat. U większości pośredników płatności internetowych pieniądze wypłacimy za darmo. 

 

Nazwa metody płatności

Koszt wypłaty

Punkty

PayU

0,00zł

1

Tpay

2,00zł

0

Przelewy24

0,00zł

1

BlueMedia

0,00zł

1

iMoje

0,00zł

1

 

Należy dodać, że pierwsze 4 wypłaty w Tpay w miesiącu są darmowe, a za kolejne zapłacimy za każdą 2,00zł. Tak czy siak czyni to PayU najmniej atrakcyjną metodę płatności w tym zestawieniu.

 

Szybkość wypłaty pieniędzy

Czyli jak szybko otrzymamy przelew pieniężny na nasze konto bankowe, gdy zażądamy wypłaty środków. Jest to aspekt przelewów internetowych, który swego czasu był bardzo uciążliwy ponieważ u niektórych pośredników płatności był bardzo wydłużony. Szybkość wypłaty środków od pośrednika płatności na konto bankowe jest priorytetowa w przypadku nowych e-biznesów, sprzedawców dopiero startujących ze sprzedażą w sieci. Kilkutygodniowe oczekiwanie na wypłaty skutecznie hamowały by rozwój sklepu internetowego. 

 

Nazwa metody płatności

Szybkość wypłaty

Punkty

PayU

W każdy dzień roboczy

1

Tpay

W każdy dzień roboczy

1

Przelewy24

W każdy dzień roboczy

1

BlueMedia

W ciągu jednego dnia roboczego

0

iMoje

W ciągu jednego dnia roboczego

0

 

Dzisiaj wynik ten jest naprawdę zadowalający. Jednak mimo szybkich przelewów na konto, w śród wszystkich pośredników płatności, mamy tych szybszych i wolniejszych.

 

Obsługa portfeli elektronicznych

Kolejnym czynnikiem, który wpływa na atrakcyjność danego pośrednika płatności jest obsługa portfeli elektronicznych. Najbardziej znanym takim portfelem jest PayPal. Czemu jest to istotne? Ponieważ nawiązując współpracę z jednym operatorem płatności mamy dostęp do możliwości przyjmowania transakcji za pomocą tych portfeli. 

Dyskusji można jedynie poddać to czy dla użytkownika jest lepiej użyć osobno takich metod płatności czy lepiej je połączyć. W przypadku sprzedaży jedynie na terytorium kraju połączenie portfeli elektronicznych z bramką płatności ma jeszcze sens, w przypadku klientów z zagranicy operacja ta może mieć niekorzystny oddźwięk, ponieważ np. dla klienta z Niemiec bardziej rozpoznawalne będzie logo PayPal niż logo PayU.

 

Nazwa metody płatności

Portfele elektroniczne

Punkty

PayU

PayPal, Skrill , SkyCash, Google Pay, Apple Pay

3

Tpay

Google Pay, PayPal, Masterpass, Kliknij i zapłać z Visa

2

Przelewy24

PayPal, Skrill , SkyCash, Google Pay, Apple Pay

3

BlueMedia

Apple Pay, Google Pay, Kliknij i zapłać z Visa

1

iMoje

Google Pay

0

 

Moduły płatności dla platform e-commerce

Tworzenie sklepu internetowego to proces w którym analizuje się wszelkie aspekty jego funkcjonowania, w tym dostępność modułów umożliwiających obsługę płatności online. To czy dany pośrednik płatności udostępnia moduł dla danej platformy e-commerce ma ogromy wpływ na cenę. Moduł płatności pozwala na zainstalowanie odpowiednich mechanizmów umożliwiających dokonanie transakcji za pośrednictwem danego pośrednika płatności. Umożliwia też prostą konfigurację metody płatności. Przyjrzyjmy się platformą e-commerce jakie wspierają rankowani pośrednicy płatności.

 

Nazwa metody płatności

Portfele elektroniczne

Punkty

PayU

Magento, PrestaShop, OpenCart, WooCommerce, Gotowe integracje: Automater, esklep, Comarch, cstore, epro, GoShop, IAI-Shop, KQS-Projekt, Sklepicom, QuickCart, RedCart, Selesto, Sellingo, Shoper, ShopGold, Shoplo, Sky-Shop, Sote, Well-Commerce, Zen-Cart

1

Tpay

Magento, OpenCart, PrestaShop, QuickCart, Shoper, WooCommerce, WP-ecommerce, EasyDigital, Sky-Shop

1

Przelewy24

PrestaShop, Magento, WooCommerce, VirtueMart, OpenCart, Sky-Shop, Shoper, IAI, Sote, Shoplo, ClickShop, RedCart

1

BlueMedia

Shoplo, Shoper, PrestaShop, Comarch, Shopify, SOTE, Magento, Sky-Shop, WooCommerce, Shopware, OpenCart

1

iMoje

WooCommerce, Magento 1, Magento 2, OpenCart 2.3.0.2, OpenCart3, PrestaShop 1.6, PrestaShop 1.7, SOTE, QuickCart, NopCommerce, Shoper, Click Shop, home.pl., AtomStore, Comarch, Cstore 7, ERP Box, IAI, KQS, RedCart, Sellingo, Selly, ShopGold, Shoplo, Sky-Shop, OptimaIIT, Aptus.Shop, BestSeller, Codarius, Selesto.

1


Wszystkie metody płatności posiadają własne autorskie moduły dla wszystkich najpopularniejszych platform e-commerce. Wiele z nich ma dodatkowe rozszerzenia np. dla systemów CRM czy ERP. Te zasoby jednak wykraczają poza ramy naszego rankingu i można uznać że wszystkie metody płatności remisują.

 

Podsumowanie rankingu

Nazwa metody płatności

Punkty

PayU

11

Tpay

10

Przelewy24

10

BlueMedia

6

iMoje

6

 

Pomimo tego, że ogromna przewaga popularności PayU nad innymi metodami płatności nie zostało znacząco nagrodzona, PayU wygrało nasze zestawienie. Na drugim miejscu znalazły się z remisem dwie płatności: Tpay oraz przelewy24, są to również popularne płatności w Polsce i można powiedzieć, że rynek e-commerce, w Polsce jeżeli chodzi o obsługę płatności należy właśnie do nich. A więc jeżeli jesteś w trakcie tworzenia sklepu internetowego warto użyć metody płatności z pierwszej trójki, choć ranking rekomenduje głównie PayU.