W dzisiejszym kursie omówimy zarządzanie sklepem internetowym Opencart, od mocno wizualnej strony – od banerów.

Opencart posiada narzędzie dzięki któremu możemy tworzyć banery i moduły, które je będą mogły zaprezentować użytkownikowi. Kurs będzie składał się z dwóch części, omówienia systemu banerów oraz omówienia modułów wyświetlających je. Jak zawsze zaczniemy od utworzenia czegoś nowego, w dzisiaj będzie to baner.

Zobacz naszą ofertę dla sklepów internetowych

Aby przejść do działu Opencart gdzie będziemy mogli utworzyć nowy baner należy skorzystać z lewej nawigacji. W niej rozwijamy pozycję „Wygląd”, a następnie „Banery”.

1

Po kliknięciu system sklepu internetowego przekieruje nas do listy banerów zapisanych w naszym Opencart. Tutaj mamy też możliwość edycji poszczególnych banerów.

2

Naszym zadaniem jest utworzenie nowego baneru, a więc korzystamy z przycisków akcji i klikamy „Dodaj nowy”

3

System przeniesie nas do formularza dodawania nowego baneru w systemie Opencart. Podstawowa informacją jest nazwa baneru. Niżej znajduję się mechanizm pozwalający na dodanie dowolnej ilości zdjęć. Jest podzielony na zakładki pozwalające ustawić różne wersje baneru dla poszczególnych wersji językowych.

4

Aby dodać zdjęcie, w banerze, klikamy przycisk „Dodaj baner”.

5

System bez przeładowania strony internetowej wyświetli nam grupę pól , której będziemy mogli skonfigurować dodawany obraz.

  1. Tytuł – pole pozwala nadać tytuł banerowi

  2. Łącza – jeżeli chcemy aby baner po kliknięciu przeniósł nas np. na konkretną stronę produktu, to w tym miejscu wpisujemy adres danej strony w naszym sklepie internetowym.

  3. Obrazek – wybieramy za pomocą menadżera plików obraz baneru lub wysyłamy też go na serwer.

  4. Kolejność – kolejność obrazu względem innych, w tworzonym banerze.

6

Opencart pozwala na dodanie dowolnej ilości obrazów do jednego baneru. Jeżeli dodamy więcej niż jeden obraz w zależności od modułu jaki wybierzemy do prezentacji baneru, na sklepie internetowym zobaczymy pokaz slajdów z obrazami lub karuzelę przewijanych obrazów. Pokaz slajdów najczęściej używany jest do stworzenia głównego baneru w sklepie internetowym. Karuzela jest praktycznie zawsze wykorzystywana do prezentacji producentów z przewijającymi się logotypami.

Po zakończeniu dodawania obrazów i konfigurowania ich zapisujemy naszą pracę za pomocą przycisku zapisz w grupie przycisków akcji.

7

Jeżeli zapisałeś z powodzeniem nowy baner to oznacza, że pierwszą część kursu masz już za sobą. Baner został utworzony jednak nie wyświetla się on na sklepie internetowy, Do prezentacji banerów służą odpowiednie moduły.

Aby przejść do modułów, rozwijamy pozycję „Rozszerzenia”, następnie wybieramy pozycje o tej samej nazwie „Rozszerzenia”.

8

System sklepu internetowego przekieruje nas do przejściowej strony, w której to wybieramy jakim typem rozszerzeń chcemy zarządzać. Z listy rozwijane wybieramy pozycję moduły.

9

System przekieruje nas do listy modułów dostępnych w naszym sklepie internetowym. Mamy tutaj dostęp do naprawdę sporej liczby rozszerzeń, tych już zainstalowanych działających w naszym sklepie internetowym i tych które możemy zainstalować i uruchomić na naszym e-commerce. Do prezentacji naszych banerów Opencart posiada aż trzy moduły: Baner, Karuzela, Pokaz slajdów. Ustawia je się w taki sam sposób, różnią się jedynie sposobem prezentacji banerów, który już omówiłem wcześniej. Aby dodać moduł, szukamy tego odpowiedniego i przy nazwie modułu klikamy niebieski przycisk z ikoną plusa.

10

System Opencart otwiera nam wtedy formularz konfiguracji modułu, który składa się z poszczególnych pól:

  1. Nazwa modułu – nazwa naszego nowo utworzonego modułu.

  2. Baner – wybieramy baner, który ma być wyświetlany przez moduł.

  3. Długość – szerokość zdjęć wyświetlanych przez moduł.

  4. Wysokość – wysokość zdjęć wyświetlanych przez moduł.

  5. Status – stan moduły, czy ma wyświetlać się na sklepie internetowym czy też nie.

11

Po wprowadzeniu ustawień zapisujemy moduł korzystając z górnych przycisków akcji.

12

W Opencart jak i w innych systemach CMS, samo stworzenie nowego egzemplarza modułu nie wystarczy by wyświetlał się on na stronie internetowej czy sklepie internetowym, należy go jeszcze powiązać z szatą graficzną. Aby tego dokonać udajemy się do układów graficznych naszego sklepu internetowego. Rozwijamy pozycję „Wygląd” i klikamy, w „Układy”.

13

System przeniesie nas do listy układów strony dostępnych na naszym sklepie internetowym. Należy zmodyfikować każdy układ, w którym ma pojawić się moduł. Przykładowo jeżeli chcesz aby moduł wyświetlał się na stronie kategorii produktów i na stronie głównej to edytujesz te dwa układy. Przejdźmy zatem do edycji układu. Gdy system Opencart przekieruje nas już do edycji układu, przewińmy stronę do dolnej części formularza. Tam będziemy mieli dostęp do pozycji modułów. Każda pozycja jest podpisana u góry nazwą, która podpowie nam gdzie nasz moduł może się znaleźć. I tak baner główny strony najczęściej zorientowany jest w pozycji górnej np. „Zawartość u góry”.

14

Aby dodać moduł do pozycji rozwijamy pole select z jednym przyciskiem, który dodatkowo jest niebieski.

15

Wybieramy moduł, a następnie klikamy przycisk z ikoną plusa.

16

Tym sposobem moduł został dodany do pozycji w layout'cie sklepu internetowego. Całość tera wystarczy zapisać korzystając z górnych przycisków akcji.