W tym kursie omówimy działanie modułów, które daje nam do dyspozycji system Opencart.
Chodzi o moduły, które pozwalają nam na wyświetlanie określonych grup produktów. System sklepowy ich aż cztery. Są nimi:
- Moduł Latest/Nowości – wyświetla najnowsze produkty dodane do sklepu internetowego.
- Moduł Bestsellers/Najczęściej kupowane – wyświetla najczęściej sprzedawane produkty w sklepie internetowym.
- Moduł Special/Promocje – wyświetla produkty objęte promocją.
- Moduł Featured/Polecane – wyświetla produkty wybrane przez administratora sklepu internetowego.
Pierwsze trzy modułu obsługuje się, w identyczny sposób dlatego kurs będzie bazował na jednym z nich. Wybierzmy pierwszy, będzie to moduł Latest. Moduł Featured posiada dodatkowa listę z której wybieramy konkretne produkty do wyświetlenia, zwrócę na to uwagę, w odpowiednim momencie tego kursu.
Zobacz naszą ofertę dla sklepów internetowych
Aby moduł Latest wyświetlał się na stronie startowej naszego sklepu internetowego musimy skonfigurować odpowiednio lub jeżeli nie jest również zainstalowany, zainstalować. W tym celu korzystamy z lewej nawigacji, w panelu administracyjnym Opencart. Rozwijamy pozycję „Rozszerzenia” i wybieramy znowu pozycję „Rozszerzenia”.
System przekieruje nas do strony przejściowej na której wybieramy typ rozszerzeń, jakie chcemy wyświetlić. Rozwijanej listy wybieramy typ „Moduły”.
Opencart automatycznie przekieruje nas do listy modułów dostępnych w naszym sklepie internetowym. Szukamy modułu Latest/Najnowsze. Jeżeli przy naszym module wyświetla się zielony przycisk, oznacza to, że nie został on jeszcze zainstalowany. W takim przypadku należy kliknąć zielony przycisk z ikoną plusa.
Moduł zostanie od razu zainstalowany na naszym e-commerce. Aby stworzyć nowy egzemplarz modułu korzystamy z niebieskiego przycisku z plusem, znajdującego się przy module.
System przekieruje nas do formularza dodawania nowego egzemplarza modułu. Tam znajdziemy następujące pola do uzupełnienia.
Nazwa modułu – nazwa modułu, która będzie wyświetlana w panelu administracyjnym.
Limit – maksymalna ilość produktów, którą moduł może prezentować,
Szerokość – szerokość zdjęcia, które ma zostać wygenerowane przez Opencart.
Wysokość – wysokość zdjęcia generowanego przez Opencart.
Status – włączanie modułu lub wyłączanie przed użytkownikami.
Szerokość i wysokość zdjęcia w większości przypadków nie powinna przekraczać 300 pikseli.
W tym miejscu jest też idealny moment by wspomnieć o module Featured. Ten posiada dodatkowe pole z którego wybieramy produkty mające się wyświetlić. Pole działa jak wyszukiwarka kontekstowa. Wpisujemy pierwsze trzy litery nazwy produktu i wyświetla nam się lista wyboru z pasującymi wynikami.
Gdy uzupełnimy formularz modułu, zapisujemy całość korzystając przycisków akcji.
Kolejnym krokiem prowadzącym do wyświetlenia naszego modułu na naszym sklepie internetowym jest jego umieszczenie, w layout naszej szaty graficznej. W tym celu rozwijamy z lewej nawigacji pozycję „Wygląd”, a następnie „Układy”.
System Opencart przekieruje nas do listy układów graficznych dostępnych na naszym sklepie internetowym. Wybieramy ten układ na którym byśmy chcieli zobaczyć nasz moduł. Tego typu moduły najczęściej się dodaje na stronę główną sklepu internetowego, dlatego też w tym kursie użyjemy układu strony głównej. Edytujemy układ.
Dział „Wybierz pozycję modułu” prezentuje wszystkie możliwe pozycje modułu w naszym sklepie internetowym – miejsca gdzie może nasz moduł się wyświetlać. Prezentuje też już osadzone moduły. Układ tego działu oraz ilość pozycji modułów zależy od szaty graficznej, zamówienia. Dla każdego sklepu przygotowywanego przez Design Cart może być inna.
Aby zamieścić nasz moduł w wybranej pozycji rozwijamy zawsze najniższe pole wyboru, te przy którym nie ma czerwonego przycisku.
Po wybraniu klikamy niebieski przycisk z plusem.
Liczba wyświetlanych moduł w danej pozycji powinna się teraz zwiększyć. Całość zapisujemy, przechodzimy do strony sklepu internetowego widzianej dla wszystkich użytkowników i sprawdzamy czy wszystko jest tak jakbyśmy chcieli.