Platforma sklepowa Opencart posiada plan płatnych subskrypcji. Na czym to polega? Załóżmy ze sprzedajesz cykliczne usługi.

Normalnie w większości przypadków sprzedaż taka odbywa się za pomocą tradycyjnych stron internetowych, a obsługą klienta zajmuje się człowiek i to on pilnuje aby w odpowiednim momencie wystawić klientowi fakturę oraz sprawdza czy dana płatność wpłynęła. Opencart posiada mechanizm, który to wszystko zrobi za nas. Możemy tworzyć dowolne plany subskrypcji z automatycznym powiadamianiem klienta o zbliżającym się końcu.

Zobacz naszą ofertę dla sklepów internetowych

Aby skorzystać z tego mechanizmu należy zalogować się do systemu sklepowego Opencart. Z lewej nawigacji rozwinąć pozycję „Katalog”, a następnie kliknąć „Subskrypcje”.

1

System przekieruje nas do listy subskrypcji znajdujących się już, w bazie danych. Tu mamy możliwość ich edycji klikając na niebieski button z ołówkiem. Po prawej stronie każdej z subskrypcji.

W celu utworzenia nowej subskrypcji, w sklepie internetowym z górnego menu akcji, po prawej stronie ekranu klikamy button z ikonką plusa.

2

System Opencart przekieruje nas do formularza dodawania nowej subskrypcji, gdzie mamy przekazać odpowiednie dane personalizujące nową subskrypcję.

3

Główne pole to „nazwa” jest to też pole obowiązkowe. Niżej znajdziemy grupę pól opisujących samą subskrypcję.

 1. Cena – cena jednego cyklu subskrypcji.

 2. Czas trwania – czas trwania całego planu, podany w dniach. Pozostawienie domyślnej wartości zero powoduje że czas trwania planu jest nie ograniczony.

 3. Cykl – ilość cyklów, które ma opłacić użytkownik.

 4. Częstotliwość – czas trwania jednego cyklu. Po zakończeniu cyklu wymagana jest płatność w celu przedłużenia go.

 5. Status – włącza lub wyłącza subskrypcję.

Opencart pozwala na użycie w sklepie internetowym próbnej subskrypcji, dzięki czemu klient nie musi się wiązać głębszą współpraca ze sprzedawcą dopóki nie przetestuje np. określonej usługi. W celu ustawienia subskrypcji próbnej Opencart oddaje nam do dyspozycji takie pola:

4

 1. Cena okresu próbnego – koszt jednego cyklu

 2. Czas trwania okresu próbnego – czas trwania okresu próbnego z wszystkimi zawartymi w nim cyklami.

 3. Cykl okresu próbnego – ilość cyklów rozliczeniowych

 4. Częstotliwość okresu próbnego – czas trwania jednego cyklu rozliczeniowego

 5. Status okresu próbnego – włączenie lub wyłączenie próbnej subskrypcji

 6. Kolejność sortowania – kolejność na liście planów

 

Jeżeli utworzyłeś już swoją pierwszą subskrypcję, teraz możesz ją powiązać z produktem. W tym celu udaj się do listy produktów, korzystając już z rozwiniętego menu „Katalog” i wybierając pozycję „Produkty”.

System przeniesie Cie do listy produktów zawartych w Twoim sklepie internetowym. Twoim zadaniem teraz jest odnalezienie produktu, który ma zostać objęty subskrypcją. Należy go edytować i udać się do zakładki „Subskrypcja”.

5

Gdy już znajdziesz się, w odpowiedniej zakładce kliknij widoczny na powyższym screen'ie przycisk z plusikiem.

6

Pojawi Ci się pozycja do ustawienia subskrypcji. W pierwszym polu wybierasz subskrypcję spośród utworzonych już. W drugim polu wybierasz grupę klientów, dla których subskrybowanie produktu ma być dostępne.

Subskrypcje to jedna z nowości dla systemu Opencart w wersji 3. Pozwala na użycie Opencart, w przypadku sprzedaży okresowych usług co znacznie poszerza grupę odbiorców tego systemu.